قالیچه پرنده حضرت سلیمان؛ افسانه است یا واقعیت؟

قالیچه پرنده حضرت سلیمان در روایت های بسیاری مورد اشاره قرار گرفته است؛ اما آیا براستی چنین قالیچه پرنده ای وجود داشته است؟

 

قالیچه پرنده در افسانه های بسیاری در تسلط افراد مختلف بوده است، بطور مثال در افسانه ها آمده است که حضرت سلیمان دارای یک قالیچه پرنده بود که ۶۰ مایل طول و عرض آن بود و او قادر بود با آن ۴۰ هزار نفر را جابه جا کند.

 

در افسانه دیگری به فرهاد دوم که یکی از پادشاهان اشکانی بوده اشاره شده است که در مقابله با دشمنان بر روی یک قالیچه پرنده سوار می‌شد و قادر بود از آنجا به سمت دشمنان خود تیرهای آتشین شلیک کند.

 

افسانه های دیگر نیز وجود دارند که اشاراتی به وجود خدایانی دارند که بر روی ماشین های پرنده زمین را طی می کردند. این گونه افسانه ها را می توان در میان ملل و فرهنگ های مختلف به آسانی پیدا کرد.

 

قالیچه پرنده حضرت سلیمان که به ملکه صبا اهدا شد

بر طبق مطالب مندرج در کبرا ناگاست که کتاب مقدس مردمان اتیوپی است و در میانه قرون دوم تا پنجم پس از میلاد نوشته شده، حضرت سلیمان یک قالیچه پرنده را به ملکه صبا به عنوان پیشکش اهدا می‌کند. سر ویلیام باج بریتانیایی که برای موزه بریتانیا فعالیت می کرد اولین ترجمه انگلیسی این کتاب را انجام داد و عنوان آن را عظمت پادشاهان گذاشت. این کتاب شامل ۱۱۷ فصل ادبی است و در آن به ماشین پرنده حضرت سلیمان اشاره شده است.

 

در این کتاب همچنین روایت شده که چگونه تابوت عهد توسط نخستین امپراطور از نسل پادشاه سلیمان (که پسر وی بوده است) در اتیوپی، به این کشور آورده شد. خداوند به حضرت سلیمان این قدرت را داده بود تا با پرندگان صحبت کند. او پادشاه انسان ها، اجنه و پرندگان بود. او دارای قالیچه پرنده ای بافته شده از ابریشم سبز بود که می توانست با آن طی الرض کند.

 

وقتی که حضرت سلیمان بر روی این قالیچه پرنده سوار می شد قادر بود باد را هم پشت سر بگذارد، صبحانه را در دمشق و شام را در سرزمین مادها صرف کند. البته در خاورمیانه افسانه های بسیاری در میان مردم نسل به نسل نقل می شود که به روایت تملک حضرت سلیمان بر یک وسیله پرنده می پردازد که قادر بود با سرعتی باور‌ناپذیر به شهر‌های مختلف خاورمیانه سفر کند.

 

همچنین در کشور تبت افسانه هایی وجود دارد که به روایت داستان شاه سلیمان پرداخته که سوار بر یک ماشین پرنده به این منطقه سفر می کند.

 

قالیچه پرنده یا ماشین پرنده؟

آیا مواردی که به آنها اشاره شد تنها قالیچه پرنده بودند و یا آنگونه که برخی تاکید دارند ماشین های پرنده بوده اند؟ البته افسانه های یاد شده قالیچه پرنده را تنها وسیله ای برای حمل و نقل عنوان نمی کنند بلکه آن را یک سلاح مبارزاتی مهم نیز عنوان کرده اند.

 

در افسانه‌ی دیگری همچنین آمده است که چگونه فرهاد دوم پادشاه اشکانی سوار بر یک قالیچه پرنده به جنگ با آنتیخوس پادشاه امپراطوری سلوکی می رود. بر اساس این افسانه پادشاه اشکانی که فرهاد نام داشت سوار بر قالیچه پرنده از کوه های زاگرس عبور کرد و سپس به میدان مبارزه رسید و از روی همان قالیچه پرنده به جنگ با دشمنانش پرداخت و پس از پیروزی با همان قالیچه از روی سربازانش که بانگ پیروزی سر می دادند رد شد.

 

همچنین افسانه دیگری به روایت وجود قالیچه های پرنده متعدد در کتابخانه اسکندر می پردازد. اگر به اسطوره شناسی هندوها نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که داستان های بسیاری در خصوص ویمانا وجود دارد که در  واقع نوعی ماشین پرنده بود که به خدایان اجازه می داد تا مسافت های طولانی را طی کنند یا اینکه به مسافرت در فضای کیهانی بپردازند.

 

آیا همه این ماشین های پرنده در واقع همان ارابه های خدایان هستند که اریک فون دانکن در کتاب خود به آنها اشاره دارد؟

 

قالیچه پرنده واقعی توس مهندس سوئدی ساخته شد

ایده ی جالب قالیچه پرنده مدت ها بود که توسط طراحان مورد بررسی قرار می گرفت و بالاخره مهندس جوانی موفق به اجرای آن شد.

 

“الکس بورگ”(Alex Borg) مهندس سوئدی که در شرکت AmazingDIYProjects کار می کند، سال گذشته موفق شده بود با استفاده از هشت موتور بنزین سوز یک سازه پرنده برای پرواز کاربر طراحی کند. حال پس از یک سال این بار وی با استفاده از موتورهای الکتریکی اختراع جدیدی انجام داده است.

 

مشخصات و ویژگی های قالیچه پرنده

این بار صندلی پرنده ای که وی طراحی کرده است به قایق پرنده ای که توسط استارتاپ “لری پیج” (Larry Page) ساخته شده، شباهت هایی دارد اما تعداد ملخ های آن بیشتر هستند. این پهپاد از ۷۶ ملخ برای پرواز استفاده می کند. برای تامین انرژی این پهپاد از ۸۰ باتری ۵٫۲ آمپرساعتی استفاده شده است که مجموعا ۳۵ کیلوگرم وزن دارند.این پهپاد که chAIR نام دارد از چهار سامانه حلقه ای چند ملخی تشکیل شده که با استفاده از شبکه ای از لوله های فولادی به هم متصل شده اند. این چهار حلقه به یک قاب متصلند که در زیر صندلی راکب تعبیه شده است.

 

تمام تست های غیرانسانی با موفقیت انجام شده و حال بورگ موفق شد با پروازی هشت دقیقه ای تست انسانی را نیز با موفقیت انجام دهد. این پهپاد برای ۱۲ دقیقه پرواز مفید در آسمان طراحی شده است. شاید تنها نقطه ضعف این پهپاد سر و صدای زیاد آن باشد.

مدیر

پی سی تمپلیت اولین و تنها مرکز ارائه محصولات اورجینال و فارسی وردپرس به صورت کاملا اپن سورس ( کد باز ) با پشتیبانی 24 ساعته در ایران میباشد .

مشاهده همه مطالب