بسیاری از مردم تنها چیزی که در مورد اهرام مصر می‌دانند این است که اهرام بناهای عظیمی بوده‌اند که در زمان‌های گذشته در مصر ساخته شده‌اند و در واقع آرامگاه فراعنه هستند. ولی حقایق جالب بسیاری د رمورد این بناها وجود دارد که عموم مردم از آن‌ها بی‌خبر هستند.

۱. اهرام جیزه دراصل معروف‌ترین اهرامی هستند که مردم آن‌ها را می‌شناسند، ولی در واقعیت حدود ۱۴۰ هرم در مصر باستان کشف شده است.

۲. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که داخل اهرام پر از نوشته‌های رمزی است، در صورتی که داخل هرم جیزه هیچ نوشته‌ای یافت شده است.

۳. قدیمی‌ترین هرم، هرم زوسر (Pyramid of Djoser) است که در شهر سقاره (Saqqara) و در قرن بیست و هفتم قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.

۴. هرم زوسر قدیمی‌ترین هرم مصر بوده و جوان‌ترین هرم، هرم خوفو (Pyramid of Khufu) و معروف به هرم جیزه است. هرم جیزه بزرگ‌ترین هرم کشف شده نیز است. ارتفاع این هرم ۱۴۶٫۵ متر  بوده که امروزه به دلیل استهلاک، ارتفاعش به ۱۳۸٫۸ متر تقلیل یافته است.

۵. قبل از اینکه کلیسای لینکولن در انگلیس ساخته شود، بلندترین بنای قدیمی ساخته‌ی دست بشر هرم جیزه بوده است. رکورد بلندترین ساختمان برای ۳۸۷۱ سال از آن این هرم بوده است.

۶. هرم جیزه در لیست عجایب هفتگانه‌ی باستانی، قدیمی‌ترین عجایب بوده که تا به امروز باقی است ولی عجایب دیگر به کل تخریب شده‌اند.

۷. تخمین زده شده است که تعداد کارگرانی که در ساخت هرم‌های مختلف مشغول به کار بوده‌اند حدود صد هزار نفر بوده که البته این مقدار بسته به هرم متفاوت تخمین زده شده است.

۸. مجسمه‌ی غول‌آسای ابوالهول از هرم جیزه محافظت می‌کند. باستان‌شناسان بر این باورند که چهره‌ی مجسمه‌ی ابوالهول شبیه به فرعون خفرا (Pharaoh Khafra) طراحی شده است.

۹. همه‌ی اهرام در ساحل غربی رود نیل ساخته شده‌اند تا خورشید پشت آن‌ها غروب کند، زیرا در افسانه‌های مصری بر این باور هستند که این محل قلمرو مردگان است.

۱۰. مصریان باستان ذوق و نوآوری خود را در اشیا و جواهر زیبا و گران قیمتی که همراه مرده‌ها دفن می‌کردند، به نمایش می‌گذاشتند. آن‌ها بر این باور بودند که مردگان در زندگی بعد از مرگ از این اشیا استفاده خواهند کرد.

۱۱. اولین معمار اهرام مصر باستان ایمهوتپ (Imhotep) بوده است که در عین حال ریاضیدان، فیزیکدان و مهندسی زبردست بوده است. نام او به عنوان طراح هرم سوزر ثبت شده است.

۱۲. با این وجود که اکثر دانشمندان اعتقاد دارند جا به جایی این سنگ‌های عظیم که در ساخت اهرام از آن‌ها استفاده شده است توسط میله‌های مسی و غلتداندن سنگ‌ها به کمک این میله‌ها بوده است ولی همچنان نشانی از این امر به دست نیامده و چگونگی جابه‌جایی این سنگ‌ها به صورت قطعی مشخص نیست.

۱۳. موردی که در ساخت اهرام مشخص است این است که شیوه‌های ساخت اهرام به مرور زمان پیشرفت کرده و شیوه‌ی ساخت تمام اهرام با هم یکسان نبوده است.

۱۴. بعد از اینکه دوران ساخت اهرام در مصر پایان یافته بود، ساخت اهرام در منطقه‌ای که امروزه با نام کشور سودان می‌شناسیم رواج پیدا کرد.

۱۵. در قرن دوازدهم یکی از فرماندهان کرد به نام العزیز و سلطان دوم مصر به نام ایوبید سلطان (Ayyubid Sultan) قصد تخریب هرم جیزه را داشتند ولی هرم بسیار بزرگ بود و این مسئله آن‌ها را منصرف کرد. انها موفق به تخریب وجه شمالی هرم منقرع (Menkaure’s Pyramid) شدند و سوراخی در آن ایجاد کردند.

۱۶. اهرام ثلاثه‌ی جیزه در جهت صورت فلکی شکارچی یا اوریون (Orion) قرار دارند و شاید این هماهنگی به علت اعتقاد مصریان باستان به خدایی به نام اوریسیس (Orisis) (خدای تولد دوباره بعد از مرگ) بوده است.

۱۷. تخمین زده شده است که هرم بزرگ جیزه از بیش از ۲۳۰۰۰۰۰ بلوک سنگی که وزنی معادل ۲ تا ۳۰ تن دارند ساخته شده است. بعضی از بلوک‌ها به قدری بزرگ هستند که وزنی بیش از ۵۰ تن دارند.

۱۸. سنگ‌های اهرام با سنگ آهک پوشیده شده‌اند که به آن‌ها رنگ سفیدی داده و باعث شده که اهرام در مقابل نور خورشید مانند جواهری بدرخشد.

۱۹. با توجه به آهکی که اهرام را پوشانده است، ممکن است این بناها نه تنها از مناطق بسیار دور زمین بلکه از ماه هم قابل دیدن باشند.

۲۰. بر خلاف دمای بسیار بالای محیط بیرون اهرام، دمای داخل این بناها تقریبا ثابت و در حدود ۲۰ درجه‌ی سانتیگراد است.

۲۱. وزن دقیق این بناها مشخص نیست ولی تخمین زده شده است که وزن هرم خئوپس (Cheops) بیش از ۶ میلیون تن است.

۲۲. هرم خئوپس دقیقا رو به شمال ساخته شده است. در واقع این بنا یکی از دقیق‌ترین بناهای جهان است با وجود اینکه هزاران سال قبل ساخته شده است. خطای خروج از زاویه‌ی شمال این بنا بسیار ناچیز است و شاید این موضوع به خاطر این است که قطب شمال طی سالیان دراز مقداری جا به جا می‌شود پس روزگارانی این هرم دقیقا رو به شمال بوده است.

۲۳. به صورت میانگین برای ساخت هر هرم زمانی حدود ۲۰۰ سال صرف شده است که این بدین معنی است که اهرام به صورت همزمان ساخته می‌شد و نه یکی پس از دیگری.

۲۴. یکی از علل مقاومت بی‌نظیر این بناها، سیمان بسیار سخت آن‌هاست که ترکیب این سیمان هنوز نامشخص بوده و دانشمندان نمی‌دانند که این سیمان از ترکیب چه موادی  حاصل شده است.

۲۵. بر اساس نظر باستان‌شناسان، اهرام نه تنها توسط برده‌ها ساخته نشده‌اند بلکه توسط کارگرانی که حقوق دریافت می‌کردند ساخته شده‌اند.

مدیر

پی سی تمپلیت اولین و تنها مرکز ارائه محصولات اورجینال و فارسی وردپرس به صورت کاملا اپن سورس ( کد باز ) با پشتیبانی 24 ساعته در ایران میباشد .

مشاهده همه مطالب